Miért válasszuk a fejlett módszertant (AMA - Advanced Measurement Approach) az alapmutató és a sztenderd módszerhez helyett?
Lássuk az előnyöket!
Tőkekövetelmény-csökkenés
Az intézmény kockázati profiljához pontosabban illeszkedő tőkekövetelmény meghatározását teszi lehetővé, amely az implementációs tapasztalatok szerint mintegy 10-20 százalékos tőkekövetelmény csökkenést tesz lehetővé.
Magasabb jövedelmezőség
A kockázatok pontosabb azonosításának következményeként kockázattudatosabb, transzparens intézményi környezet, amely a megfelelő kontrollok kialakításával alacsonyabb potenciális veszteséghez, és így magasabb jövedelmezőséghez vezet.
Kockázati alapú teljesítménymérés
A tőkekövetelmény az egyes üzletágakra allokálható (illetve ez jogszabályi követelmény is), így lehetővé téve a kockázat alapú teljesítménymérést is.
Anyabankkal vagy önállóan?
- Ha a külföldi anyabank AMA módszertant alkalmaz, a hazai nagybank is csoportszinten alkalmazott modell alapján számítja és allokálja a tőkekövetelményt.
- Számos külföldi anyabankkal nem rendelkező hazai nagybank is célul tűzi ki az AMA bevezetését.
Az AMA-módszerre való felkészítését a Bankárképző számos ügyfélnél végezte el sikeresen, felügyeleti jóváhagyás követte ügyfeleinkkel közösen végzett projektjeinket.
Az AMA-módszert bevezető projekt feladatai:
A Bank megfelelőségének vizsgálata és a hiányosságok megszüntetése az AMA módszertan felügyeleti követelményeivel szemben. A GAP elemzés során a Bank potenciális hiányosságait feltárjuk, valamint javaslatokat fogalmazunk meg az AMA megfelelőség biztosítása érdekében.
Feladatok:
- Veszteségadatok gyűjtése
- Kulcskockázati indikátorok (KRI)
- Kockázati önértékelések (RCSA)
- Szcenárióelemzés
- Use teszt
Vegye fel velünk a kapcsolatot!
Amennyiben valamely terület felkeltette érdeklődését, vegye fel kapcsolatot tanácsadási üzletágunk vezetőjével!